הרשמה

כבר רשומים למערכת?

התחברות

עוד לא רשומים?

שכחתי את הסיסמא

ההרשמה נקלטה בהצלחה!

מוזמנים בינתיים לקרוא את הכתבות שלנו במגזין המומחים.

לקריאה במגזין
תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים
לחיזוק חגורת הכתפיים חשיבות רבה בהתפתחות הילדים, בעת ביצוע פעולות הקשורות למשיכה, דחיפה והישענות. חולשה של חגורת הכתפיים משפיעה גם על המוטוריקה העדינה
08/08/2016
מורה, מאבחנת ומטפלת

ילדים רבים מגיעים אלי לטיפול בעקבות הפנייה של גננות, בטענה של חולשה בחגורת הכתפיים. בעקבות ההוראה של משרד הבריאות לא להשכיב ילדים על הבטן בזמן השינה, הורים רבים נמנעים מהשכבת התינוק על בטנו גם בזמן ערות. בשכיבה על הבטן הראש חופשי לנוע לכיוונים שונים, והמבט עובר ממקום למקום. לכן, השכיבה על הבטן תורמת להתפתחות שרירי הצוואר והעורף, לחיזוק שרירי גבו, כתפיו וידיו של התינוק. כמו כן, היא תורמת להתפתחות התפיסה החזותית, כגון תפיסת מרחק וגובה.

אנחנו מחזקים את חגורת הכתפיים בשלושה מישורים: בתנועות משיכה – למשל בזחילת גחון; בדחיפה – של חפצים; ובהשענות – למשל בזחילת ארבע ובהליכת מריצה.

רצוי להשכיב את התינוק על בטנו בכל הזדמנות כשהוא ער. כך הוא יוכל להתאמן בהרמת הראש ובהישענות על ידיו שיתחזקו מעצם ההישענות. שרירי גבו אף הם יתחזקו, כך שהוא יוכל לזחול על גחונו ומשם יעבור להליכת שש.

לעוף כמו ציפורים לחיזוק חגורת הכתפיים (צילום: נורית כלב)
לעוף כמו ציפורים לחיזוק חגורת הכתפיים (צילום: נורית כלב)

כאשר הורים רואים שיש לתינוק קושי בזחילה, או שאינו מסוגל לזחול, הסיבה יכולה להיות חולשה בחגורת הכתפיים. בגיל שלוש עד חמש שנים, כשהילד מתקשה בטיפוס על סולם, או מסרב לגשת למתקנים בגני שעשועים, מתקשה במשחקי כדור או נמנע לשחק במשחקי הרכבה, יש צורך לבדוק האם הסיבה היא חולשה בחגורת הכתפיים.

כשהילד לא עובר את כל שלבי ההתפתחות: זחילת גחון, הליכת שש והליכת ארבע, הסיכוי לחגורת כתפיים חלשה גדול. בהמשך, נפגעת גם המוטוריקה העדינה, וכשהילד מגיע לגן, יש לו קושי בכל העבודות שזקוקות למיומנויות ידיים טובות: ציור, הדבקה, גזירה, השחלה, טיפוס על סולמות וכדומה.

.

תרגילים לחיזוק חגורת הכתפיים

זחילת גחון על הבטן, הידיים וגם הרגליים עובדות בהצלבה, בתנועה קדימה וגם אחורה. יש לשים לב שבזחילה יפעיל הילד (גם התינוק) את ידיו וגם את רגליו בתנועות הצלבה, יד ורגל נגדיים פועלים לסירוגין. בדומה לזחילה אינדיאנית.

הליכת ארבע והליכת סרטן (איור: גלעד ארגמן, מהספר ילדים חושבים בתנועה מאת נירית כלב)
הליכת ארבע והליכת סרטן (איור: גלעד ארגמן, מהספר ילדים חושבים בתנועה מאת נירית כלב)

.

הליכת ארבע על כפות הידיים וכפות הרגליים, ישבן גבוה, בתנועה קדימה וגם אחורה. מתאים לילד מהשלב שבו הוא יכול להרים את ישבנו למעלה ולהישען על ידיו.

הליכת ארבע עם הרמת יד ורגל באותו הצד, בו זמנית, הכי גבוה שאפשר. התרגיל מתאים מגיל שנתיים-שלוש והלאה.

הליכת ארבע עם הרמת יד ורגל נגדיים, בו זמנית, הכי גבוה שאפשר. כשיד ימין מורמת, מרימים את רגל שמאל ולהיפך. התרגיל מתאים מגיל ארבע.

הליכת סרטן עם בטן גבוהה: בטן ופנים כלפי מעלה, ויש לעודד את הילד להרים את הבטן כמה שאפשר. התרגיל מתאים מגיל שלוש.

קפיצות ארנב ידיים רגליים: מניחים את הידיים קדימה על הרצפה ומקפיצים את הרגליים למעלה בלי להזיז את הידיים. כשהרגליים נוחתות מזיזים קצת את הידיים קדימה ושוב מקפיצים את הרגליים,. למעשה התנועה נראית כך, שהידיים פועלות לחוד והרגליים לחוד. לשים לב שהילד ישען חזק על הידיים ולא רק יגע  ברצפה. התרגיל מתאים מגיל ארבע.

הליכת מריצה: הילד הולך על ידיו, והמבוגר מחזיק את הילד בירכיים או באגן. אפשר לשים כדור לפני הילד, כך שהוא מגלגל את הכדור פעם עם יד ימין ופעם עם שמאל. מתאים לכל הגילאים.
ככל שהילד קטן יותר יש להחזיק אותו באגן או בירכיים. ככל שהילד מתחזק אפשר להחזיק קרוב יותר לכפות הרגליים. יש להיזהר שהילד לא ייפול על פניו. אם עדיין אין לו כוח להחזיק את עצמו על ידיו, יש להחזיקו כאמור באגן או בירכיים.

רגליים על מיטה או ספה, ידיים על הרצפה: במצב זה הילד מגלגל כדור למטרה, בונה עם קוביות או מרכיב פאזל.

על כיסא: לשכב על הבטן, להרים את הראש ולפתוח את הידיים כמו כנפי צפור. תרגיל מתאים מגיל שלוש או ארבע.

תליה על מתח: המתח צריך להיות בגובה כזה כך שכפות רגליו של הילד נוגעות בקרקע או ברצפה. אם המתח נמצא בתוך הבית, יש לדאוג שהמשטח מתחתיו יהיה רך, כך שהילד לא יפגע אם הוא נופל. בשלב הראשון הילד רק מחזיק את המתח, ובשלב מתקדם יש לעודד אותו להרים את רגליו כפי למעלה.

דחיפה של דברים כבדים: או משחק של דחיפות ילד מול ילד, כאשר כפות הידיים נפגשות ודוחפות. מגיל צעיר הילד אוהב להסיע ולדחוף – אפשר להעמיס על העגלה חפצים שונים ולתת לו להסיע את העגלה. בגיל שלוש ומעלה אפשר לקחת קופסת קרטון ולמלא אותה בחפצים שונים.

עמידת ידיים: כאשר הרגליים מטפסות על קיר או על ספה והידיים על הרצפה.

במקלחת: למרוח סבון על החרסינות, הכי גבוה שאפשר.

טיפוס: על סולמות בגן שעשועים.

במגלשה: לעלות על הבטן או על ארבע, קדימה ואחורה.

לעלות על הבטן או על ארבע, קדימה ואחורה (צילום: נורית כלב)
לעלות על הבטן או על ארבע, קדימה ואחורה (צילום: נורית כלב)

.

את התרגילים יש לבצע בדרך משחקית כך שהילד ייהנה מהם על אף המאמץ והקושי. ההורים צריכים להיות ערניים לתגובותיו של הילד, להיות אמפתיים ותומכים ולעודד את הילד על המאמץ שהוא משקיע, וכמו כן, ולהקפיד על כללי הזהירות. אם אין שיתוף פעולה מצד הילד, או אם ההורה מרגיש שאין התקדמות, רצוי לגשת לאיש מקצוע כדי לאבחן ולעבוד עם הילד כדי לשפר את מצבו.

(8035) 0

השיתוף שלך יכול לשנות להורה אחר את היום

שתפו אותנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


בואו נדבר על שיחה

שואלים את הילד איך היה לו היום והוא עונה לכם בלקוניות "כיף"? אם תשקיעו בפיתוח הרגלי שיחה, תחזקו את הקשר ביניכם ותעזרו גם לו לדבר את הרגשות שלו ולהתפתח.

0 (1339)

הריב והמכתב - סיפור על אמא ובת

לפעמים אנחנו לא יודעים מה מחולל את השינוי, כמו במקרה של גליה ונעמה שהחל בריב והסתיים במכתב: "היא כתבה לי איזו אמא נפלאה אני בשבילה והודתה לי על כל הדברים"

0 (1476)

איזו מין בושה

מין הוא נושא שמדברים עליו ! שיחה על מין עם ילדינו המתבגרים עלולה להביך אותנו ואותם, אך חשיבותה רבה - המידע יגיע אליהם כך או אחרת, אז מוטב שזה יבוא מאיתנו

0 (1307)